Cinsellik

Hamilelikte Cinsellik

Çiftler, cinsel ilişki sırasında rahim ağzının kolay açılabileceğini, düşük yaşanacağını, erken doğum gerçekleşeceğini ve tabii ki bebeğe zarar geleceğini düşündükleri durumlardan uzak duruyorlar. Fakat uzmanlar cinsel ilişkinin bebeğe zarar vermeyeceğini vurgulamaktadır. Bebek rahim kasları, içinde bulunduğu gebelik kesesi ve kese içindeki sıvı ile darbelere karşı koruma altındadır. Bazı gebeliklerde cinsel ilişkiye ara verilip verilmeyeceği hekim tarafından belirtilmektedir. Cinselliğe engel oluşturacak tıbbi problemler olmadıkça gebelik süresince hatta son güne kadar cinsel ilişki yasak değildir. Birçok kadın, hamilelikte seksin çok farklı olduğunu söylemektedir. Bazısı çok memnun edici, bazısı ise en az derecede memnun edici olduğunu düşünmektedir. Kadınlar bu zamanlarda daha duygusal bir döneme girdiklerinden, duygularını kontrol edemediklerinden, vücut hatlarının değişikliklerinden, seksi hissetmeyi unuttuklarından, rah (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Kan Grubu Olan RH Negatif Olan Hamileler

Rh faktörü, kanda bulunan özel bir antijendir. Eğer Rh negatif bir kadın, Rh pozitif bir erkekten hamile kalırsa bir takım problemler yaşabilir. Bağışıklık sisteminiz, normalde vücudunuza zararlı olabilecek bir takım yabancı maddeleri(bunlara antijen diyoruz) yok etmek için onlara karşı antikor üretir. Rh pozitif bebeğe hamile kalan Rh negatif bir anne, Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Gebelikte ikinci 3 ay

Gebelikte ikinci 3 ay En güzel düşlerinizden biri anne olmaktı ve bu gerçeğe her geçen gün biraz daha yaklaşıyorsunuz. Hamileliği kabullenme duruma alışma süreci olarak kabul edilen ikici 3 aylık dönemin içindesiniz artık. Mide bulantıları, düşük korkusu veya cinsiyet merakı… Bunların hepsini geride bırakarak karnınızdaki bebeğin keyfini çıkarma zamanınız artık geldi. Sizi ve Bebeğinizi Neler Bekliyor Hamilelik sürecini 3 aylık periyotlar halinde incelemek, anne adayının yaşadığı değişimleri ve anne karnındaki bebeğin gelişimini anlamak açısından oldukça önemlidir. İşte 13-26. hafta arasını içeren ikinci 3 aylık süreçte hafta hafta bebeğinizdeki gelişşmeler ve sizdeki değişmeler: Gebelikte 13.Hafta İlk 2 aylık süreci geride bıraktığınız 13.haftada bebeğinizin yüzü, daha belirgindi. Artık hamileliğin büyümesi izlenmeye başlanabilir. Ultrasonografide bebeğin kol ve bacak hareketleri oldukça rahat görülebilir ve 11-14 testi uygulanabilir. Anne adayının karnı henüz çok büyümesede, kilo ar (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Hamileliğin 7. Ayı

Bebeğin 7. aydan itibaren bütün vücut kaslarını çalıştırması, doğum sonrası için çok önemlidir. Özellikle solunum yolunda bulunan kaslar, el parmaklarının kasları, ağız kasları ve yutma işlevini sağlayan kasları düzenli olarak çalıştırılır. Yani 7. aydan itibaren bebek bilinçli olarak hareket etmeye başlar. Ayrıca bel ağrılarınız, çabuk yorulma ve acıkma, tansiyon düşmesine bağlı olarak ortaya çıkan baş dönmesi sık rastlanılan sorunlardandır. Karın büyümesine bağlı olarak ortaya çıkan bir değişiklik de vücudun “kirli kanını” toplayan ve kalbe götüren toplar damarların en büyük olanının da basıya uğramasıdır. Bu baskı, kanın vücudun alt kısımlarında birikmesiyle, bacaklarda ödemlerin artmasına neden olduğu gibi ileri durumlarda basur, varis gibi problemlerin ortaya çıkmasına neden olur. İstirahat ederken sol tarafa yatmak, ana toplardamar üzerindeki baskının azalmasını sağlar. http://www.hamilemiyim.net Halk arasın (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Anne Sütü Artırıcı Çay

Anne sütünüzün çoğalması için çevrenizden gelen, sen 2 kişilik yemelisin, şunu da ye, bunu da ye telkinlerine uyarsanız çok fazla kilo almanız kaçınılmazdır. Bunu yerine size önereceğimiz bitkisel çayı yemeklerden sonra günde 4-5 fincan içtiğinizde hem anne sütünüz artacak hemde bebeğiniz daha uysal olacaktır. 1 tutam ısırgan otu 1 tutam Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Elma, bebeğin astım olmasını önlüyor

Elma, bebeğin astım olmasını önlüyor Hollandalı ve İskoç bilim adamlarının yaptığı araştırma çerçevesinde, yaklaşık 2 bin hamile kadının beslenme biçimleri izlendi ve 1253 bebeğin akciğer işlevleri kontrol edildi. Utrecht Üniversitesi’nden S.M. Willers’ın yazarlığını yaptığı araştırmada, 5 yaşlarına geldiklerinde 145 çocuğun astıma yakalandığı görüldü. Yayımlanan araştırmaya göre, annelerin gebelikleri sırasında tükettikleri Daha fazlasını oku…

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa !

Evlilik hediyeniz beklenmeyen bir gebelik olursa Gebelik, hamile kalmadan önce pek fazla düşünmediğiniz bir konudur. Aslında gebeliğiniz öncesi yapacağınız hazırlıklar sayesinde, daha az riskli ve sorunsuz bir gebelik geçirebilirsiniz. Ekonomik, ruhsal ve fiziksel olarak 9 aylık gebelik dönemine, bir bebeğin bakımına ve sorumluluğuna hazır mısınız? Evlilik yepyeni bir yaşam biçimidir. Birbirini çok iyi tanımayan, karşı cinsten iki insanın olan siz bir arada yaşamaya başlarsınız. Dolayısıyla birbirinizi tanımanız zaman alacak bir süreçtir. Öyle az bir zaman değildir bu. Eşinizle birbirinizi tanımanız, anlamanız için en az iki, üç yıl geçmesi gerekir. Genelde çiftlerin anlaşmazlıklarının yarıdan fazlası bu ilk iki yıl içinde ortaya çıkar. Bu nedenle evliliğinizin ilk zamanlarında yeni bir can kararı vermeden önce, eşinizle birbirlerinizi tanımaya zaman ayırmanız gerekir. Hazırlıksız, yeterince birbirinizi tanımadan çocuk sahibi olmanız, belki de sağlıklı olarak yürütebileceğiniz evliliğini (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Bebeklerde Bıngıldak ( fontanel ) ve Merak Edilenler

Bebeklerde Bıngıldak ( fontanel ) ve Merak Edilenler Yeni doğan bir bebeği elimize aldığımızda, yumuşak dokulu başı, minik bedenindeki en hassas bölgedir bize göre. İşte yeni doğan bebeğin başındaki bu yumuşak bölgeye bıngıldak adı verilir. Anne babalar bu yumuşak dokudan ötürü bebeklerinin başına dokunmaktan çoğu kez korkarlar. Bebek büyüdükçe sertleşecek olan bıngıldak, aslında onu darbelere karşı koruyacak kadar sağlam olduğu için korkmaya gerek yoktur. Bıngıldak ( Fontanel ) Nedir ? Fontanel, Latince’de fonticulus kelimesinden gelir. Bıngıldak, yan yana iki kafa tası kemiğinin arasında bağ dokusuyla kaplanmış pencerelere verilen addır. Bebeğin başı büyüdükçe boşluklar bir süre sonra dolar ve çoğunlukla her çocuğun bıngıldağı 2 yaşına gelene kadar kapanmış olur. bebeğin kafasının büyümesi, beynin büyümesiyle tetiklenir. Beyin ilk 2 yılda çok hızlı büyür. İki alın kemiği arasındaki oluk dışında başka oluklar, 10 yaş sonrasında kapanmaya başlar. Yenidoğanın 6 tane bıngıldağı vardır (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Normal Doğum

Normal Doğum Normal doğum, vajinal yolla gerçekleşen doğum demektir. Vajinal doğumların yüzde 96′sı baş gelişi, geri kalan kısmı da makat gelişi şeklinde gerçekleşir. Bu yazımızda baş gelişi ile doğumun ayrıntıları anlatılmaktadır. Önce Muayene!!! Muayene ile Rahim ağzındaki açıklık (dilatasyon) Rahim ağzının incelme derecesi Bebeğin doğum kanalındaki yeri tespit edilir.Bebeğin başının durduğu yer 0 noktası doğum kanalının orta kısmındaki en dar nokta kabul edilerek değerlendirilir.Bu noktanın 3 cm üstü -3 noktasıdır ve pelvis girimine denk gelir. +3 noktası ise pelvis çıkımıdır.Bebeğin başı bu noktada ise doğum çok yakın kabul edilebilir. Bu muayene doğumun takibinde mühim bir yer tutar ve kesinlikle yapılması gerekir. Bebeğin kalp atışları takip edilir. Fetal monitör (Ekokardiograf, NST cihazı) ile hem bebeğin kalp atışlarının kaydı yapılır,hem de rahim kasılmalarının süresi ve şiddeti hakkında bilgi edinilir. Bu işlemlerin sonunda doğum eyleminin durumu, muhtemel doğum şeklini (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından
Bebek

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler

Hamilelik Öncesi Tetkik ve Muayeneler Bir birlikteliğin, yaşantısında mühim kararlardan birisi re bebek sahibi olmaya karar vermektir. Eski zamanlarla kıyaslandığında günümüzde, sahibi olup olmamaya karar vermek daha çok kontrolümüzdedir. Eski yıllarda bayanların geneli ileri yaşlarda bebek sahibi olmayı tercih ediyorlar. Bir bayanın en verimli dönemi 20 li yaşlarının ilk yılları dır. 35 yaşından sonra ise doğurganlık özelliği giderek azalmaya başlar.İlk hekim ziyaretini hamile kaldıktan sonra yapmak her zaman yeterli olmayabilir. Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek, sağlıklı ve rahat bir doğum yapmak ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için hamile kalmaya karar verdiğinizde doktorunuzla görüşmeniz önemlidir.Doktorunuz hem sizin hem de dünyaya getirmeyi planladığınız bebeğinizin zarar görmesini engellemek için bazı muayene ve tetkikler yapacak size sağlıklı bir hamilelik dönemi için önerilerde bulunacaktır. Hamilelik öncesi muayene Anne olmaya karar verildiğinde ilk yapılması gereken ge (daha&helliip;)

önce , Kadınca Yaşa tarafından