ADET DÜZENSİZLİKLERİ

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
ADET DÜZENSİZLİKLERİ
Adet süresi 6 gün ve daha uzun sürüyorsa ve kanama fazla ise veya adet dönemi dışında kanama görülüyorsa adet düzensizliği var denir.
Bu durum vücut özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, mühim bir hastalığın belirtisi de olabilir. Vakit kaybetmeden hekim tarafından hastalığın nedenleri incelenmelidir.
Tedavi: Adet süresinin uzaması ve kanamanın fazla olması halinde çobançantası otu ( Bursae pastoris herba), adet dışındaki kanamalarda hayıt meyvesi ( Agni casti fructus) kullanılır.
Şikayetlerde üzüntü ve sıkıntının etkili olduğu düşünülüyorsa sakinleştirici bitkilerin desteği sağlanabilir.

Tedaviye destek olmak amacıyla 8 ay çörekotu kullanılması önerilebilir. Çörekotu hormon dengelerinin kurulmasında yardımcı olur. Günde toplam 15 gr çörekotu kullanılır, bu miktarın yarısı öğleden önce, yarısı öğle-akşam arası aç karnına yenebilir. Çörekotu yenmeden hemen önce öğütü Devamını Oku →

Çikolata Kisti

Çikolata kisti endometriosis hastalığının yumurtalıklarda oluşturduğu kistik yapıya verilen isimdir.  Endometriosis kadınlarda özellikle 35 yaşından sonra ortaya çıkan ve ağrı, yumurtalık kistleri ve gebe kalamamayla birlikte giden bir hastalıktır. Tanısı ultrasonografi ve kanda bazı tümör belirteçlerinin ölçümü ile konur. En yaygın olarak kullanılanı Ca125’tir. Hastalığın yumurtalık kanserine neden olduğu savı artık kabul görmemektedir. Tanı konduktan tedavi hastanın özel koşullarına göre belirlenmelidir. Herkes için basmakalıp bir tedavi yoktur. Her endometriomanın alınması gerekliliği şeklindeki yaklaşım son yıllarda terk edilmiştir. Endometriomaların tedavisinde güncel bilimsel veriler ışığında aşağıdaki şekilde bir yaklaşım benimsenmelidir:
Ağrı yakınması olan kadınlar: Bu grup hastalarda en etkin tedavi cerrahidir. Cerrahinin laparoskopik olarak yapılması hem sonuçlar hem de hasta konforu yönünden karın açılarak yapılmasına oranla daha iyidir. Laparoskopi artık endometriosis tedavisin Devamını Oku →

Kürtaj nedir, nasıl yapılır ?

Kürtaj nedir, nasıl yapılır ?
Hamilelik sonlandırılması (Kürtaj):
İstenmeyen hamileliklere son verilmesi amacı ile yapılır. Ülkemizde 10 haftalık gebeliğe kadar hamile kadının rızası ile yapılmaktadır. Hamile kadın reşit ise ve bekar ise kendi onayı yeterli olmaktadır, evli ise eşinin de onayı gereklidir. Bu yöntem ancak ailevi, sosyal, tıbbi sebepler var ise yapılmalıdır. Kesinlikle bir doğum kontrol yöntemi olarak algılanmamalıdır.

Fraksiyone küretaj,probe kürtaj (PC):

Şiddetli ve uzamış kanamalarda ve özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda hem patolojik sebebi (hormon bozukluğu,rahim içi kalınlaşma ,kanser) tespit etmek hem de kanamayı durduracak tedaviyi sağlamak amacıyla yapılır. Menopozda olan kanamalarda teşhis amaçlı uygulanmaktadır.Rahim ağzında da kanser tespiti için kürtaj esnasında ayrıca parça alınabilinir. Bu fraksiyone kürtaj olarak adlandırılır.

Endometriyal dating:

Kısırlık teşhisinde yumurtlamanı Devamını Oku →

Kadın Prezervatifi

Kadın Prezervatifi
Erkeklerin korunmak amacıyla kullandığı prezervatif e (kondom) alternatif olarak kullanıma sunulan ve son yıllarda Avrupa ve Amerika ile Ülkemizde de kullanımı yaygınlaşan kadın prezervatifini incelemeye aldık.
Kadın prezervatifi Nedir ?
Kadın prezervatifi 17 santimetre uzunluğunda, yumuşak ve ince bir poliüretan maddeden yapılmış, vajinanın içini tamamıyla kaplayan, bir tarafı kapalı silindir bir kılıftır. Poliüretanın özelliği sebebiyle kadınlarda vajinanın içine yerleştirildiğinde kısa zamanda vajina duvarlarına sıkı bir şekilde tutunur ve vücut ısısı ile ahenk sağlar. Prezervatifin açık olan ucunun etrafını saran ve bir tane de kapalı olan ucun içinde serbest olarak bulunan bükülebilir iki halkası var. Kapalı olan uçtaki halka rahimağzını sararken, açık uçtaki halka kadının dış genital sisteminde kalır.
Kadın prezervatifi dış genital kısmın en ucundan bütün vajinanın iç yüzeyini kaplayarak yukarı doğru uzanan kadın prezervatifi, serviksi de tümüyle kaplayarak, cinsel Devamını Oku →

Kanallardaki Sorunlar

Tuba nedir?
Kadında rahmin sağında ve solunda yer alan, yaklaşık 15 cm kadar uzunluğu olan iki adet son derece nazik organlarara tubalar diyoruz. Bu organların görevi ilişki sonrasında, spermin geçişini sağlamak, yumurtayı yakalamak, sperm ile yumurtanın sağlıklı döllenmesi için iyi bir ortam oluşturmak ve daha sonra döllenen yumurtayı rahim içine taşımaktır.
Tubalar, bazı nedenlerle görevini yerine getiremezse infertilite (kısırlık) meydana gelir. Kadınlardaki kısırlık ların (infertilite) hemen hemen yarısı tubalarla ilgili sorunlardan kaynaklanmaktadır. Genital enfeksiyonlar, endometriozis, tüberküloz, tubal polipler, enflamasyon ve fibrozis tubada hasar yapar ve tuba fonksiyonunu yapamaz hale gelir.
Tüpler bağlandıktan sonra da tuba görev yapamaz.
Tubadaki sorunların tespiti amacıyla, histerosalpingografi denilen film çekilir ve laparoskopi yapılır. Çiftlerde bütün denemelere karşın 1 yıl içinde gebelik oluşmamışsa histerosalpingografi, yani rahim filmi çekilmelidir. Ancakkadının yaşı 35 Devamını Oku →

KARANTİNA

KARANTİNA. Bulaşıcı hastalığı oldu­ğu, ya da böyle bir hastalıkla temas et­tiğinden kuşkulanılan kişilerin ayrılma­sıdır. Şiddetli bir enfeksiyon salgını olan yerden gelen ya da yolcuları arasında bulaşıcı hastalık olan gemiler de karan­tinaya alınabilir, bkz. Enkübasyon Devri.Tedavi: Mutlak dinlenmektir. Böb­reklerin yıkılması halinde, tek çare, yapay böbrek kullanmaktır. Alyuvarların yıkı­mını azaltmak için, kortikosteroidler kul­lanılır ve kansızlığa karşı da damardan, yoğun şekilde alyuvarlar verilir. Duruma eşlik eden sıtmayı tedavi etmek için, ki­nin dışındaki herhangi bir sıtma ilacı kullanılır. Hasta iyileştiği takdirde, yeni­den falciparum sıtması enfeksiyonunun belirmesini önlemek amacıyla, düzenli ve sürekli, modern bir sıtma ilacı kulla­nılmalıdır.

YÜZ FELCİ

Belirtileri: Yüzün bir yanı felçli­dir ve o taraftaki göz yaşarır, ağzın o yanı devamlı akar. Felçli taraftaki ya­nakta yemek birikebilir.
Tedavi: Bu tür olayların 4′te  3′ünde, herhangi bir te­davi gerekmez, zira  hastalık  kendiliğin­den geçer. Ancak kişi, gözünü d kapatabilene kadar, tozdan gözünü ko­rumak için gözün üstünü herhang, bir şeyle örtmelidir. Ağ­zın çevresinin kenarını düşmekten korumak amacıyla, ufak bir telle destek yapılabilir. Sinirin ka­nal içinde şişmesini azaltıcı etkisi nedeniyle, teşhis konur konmaz, kortikotropin vermek etkili olabilir. Kanal duva­rının bir kısmının çıkarılması ile, sinir üzerindeki basıncın azaltılmasına yö­nelen cerrahi müdahale yapılabilir, ancak çok  fazla başvurulan bir metod değildir. Felç iyileşmediği durumda, yüzün felçli olan kısmının görünümünü düzeltmek amacıyla plastik cerrahi ame­liyatlar yapılabilir.

TARSORAFİ

TARSORAFİ. Gözü korumak amacıy­la, gözkapaklarının birbirine dikilmesi-dir. Bu yönteme, beşinci kafa çiftinin, trigeminal nevralji tedavisi için kesilmesi ya da bazen zona sonrası, kornea’nm du­yarlığı kaybolduğunda başvurulur.

LOBELLA

LOBELLA. Alkaloidlerinden biri lobe-lin olan, Hint tütünü (Lobelia inflata) nün kuru, çiçek veren otudur. Lobelin’ in, solunumu artırıcı ve bronşları geniş­letici etkileri, nikotinin aynıdır. Astım’ da kullanılan ve sigaralarda yakılan toz­larda ve yine astım için hazırlanmış ök­sürük şuruplarında, bu madde vardır. Bazen, kömür gazından zehirlenme ya da asfiksi vakalarında, solunumu uyar­mak amacıyla, lobelin zerkleri kullanı­lır. Son yıllarda, bu maddenin tablet şekli hazırlanmış olup, sigara içmekten vazgeçmek isteğinde olantarca kullanıl­maktadır, bkz. Sigara İçmek.

KARINCA ASİDİ

KARINCA ASİDİ (Formik asit). Karın­ca, an, eşekarısı gibi böceklerin ısırık­larında bulunan bir maddedir. Geçmişte “doğal” maddelerin, bileşim olanlara üs­tünlüğü ve ayrıca bu maddenin bulun­duğu böceklerin aşın hareketliliği düşü­nülerek, hastaya da benzer hareket ser­bestliği verebilmek amacıyla, eklem ilti­habının tedavisinde kullanılmaktaydı.