Hamilelik için uygun günler

 Hamilelik için müsait günler
Dr. Ogino’nun bütün dünyaca kabul edilen yöntemine göre, ovulasyon ( yumurtlama ), beklenen bir sonraki adet kanamasından önce 12. ve 16. günler arasında, beş günlük süre içinde olur.
Otuz günlük adet periyodu olan bir kadında yumurtlama bazen son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere hesaplanan 15. ve 19. günler arasında olur. Fakat spermlerin üç gün süreyle canlı kalabildikleri düşünülmelidir. Eğer cinsel ilişki son adet kanamasının ilk gününden başlamak üzere 12., 13., veya 14. günde yapılmışsa, ya da tahmin edilen “emin günlerde” cinsel birleşimde bulunulmuşsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Zira spermler yumurtlama periyoduna kadar canlı kalabilir.
Öte yandan, cinsel ilişki 20. günde veya yumurtlama periyodunun olduğu günün ertesi günü yapılmışsa, gene de gebe kalmak olasılığı vardır. Çünkü yumurta hemen hemen bir gün kadar canlı kalır.
Onun için, “emin günleri” hesaplamak amacıyla, spermlerin canlı kaldıkları sü Devamını Oku →

Prolaktin Nedir?

Prolaktin (prolactin) insanlarda beyinin arka kısmında hipofiz adı verilen bir bölgeden salgılanan bir hormondur. Başlıca fonksiyonu doğum sonrası süt üretimidir. Kandaki normal değer aralığı 10-25 ng/ml’dir. Normal olarak kan dolaşımında ufak miktarlarda bulunmaktadır. (erkeklerin kan dolaşımında da bulunur) Prolaktin inhibe edici faktör (dopamin) adındaki bir başka hormon tarafından kontrol altında tutulmaktadır.
Prolaktin hormonu salgısı arttığı zaman gereksiz süt salınımına (buna galaktore denmektedir) ve adet düzensizliğine neden olur. Bazen klinik olarak şikayetler olsa bile kan testlerinde hormon düzeyleri normal çıkmaktadır, bunun nedeni laboratuvar yöntemleri ile ölçülemeyen prolaktin alt türlerinin olmasıdır ve bunların da laboratuvarda tespit edilememesidir. Prolaktin fazlalığı kadınların mühim bir kısmında adet gecikmeleri , adet düzensizliği ve memelerden süt gelmesi durumu görülür.

Süt Hormonu Yükselmesi ( Devamını Oku →

ADET DÜZENSİZLİKLERİ

BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ
ADET DÜZENSİZLİKLERİ
Adet süresi 6 gün ve daha uzun sürüyorsa ve kanama fazla ise veya adet dönemi dışında kanama görülüyorsa adet düzensizliği var denir.
Bu durum vücut özelliklerine bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi, mühim bir hastalığın belirtisi de olabilir. Vakit kaybetmeden hekim tarafından hastalığın nedenleri incelenmelidir.
Tedavi: Adet süresinin uzaması ve kanamanın fazla olması halinde çobançantası otu ( Bursae pastoris herba), adet dışındaki kanamalarda hayıt meyvesi ( Agni casti fructus) kullanılır.
Şikayetlerde üzüntü ve sıkıntının etkili olduğu düşünülüyorsa sakinleştirici bitkilerin desteği sağlanabilir.

Tedaviye destek olmak amacıyla 8 ay çörekotu kullanılması önerilebilir. Çörekotu hormon dengelerinin kurulmasında yardımcı olur. Günde toplam 15 gr çörekotu kullanılır, bu miktarın yarısı öğleden önce, yarısı öğle-akşam arası aç karnına yenebilir. Çörekotu yenmeden hemen önce öğütü Devamını Oku →

Hamilelikte Kontrol Takvimi

Gebelik haftaları, son adet kanamasının ilk gününden başlayarak sayılır
Kontrol takviminde gebeliğin gidişine göre gerekli değişiklikler yapılabilir

6. hafta  Ultrason : Gebelik kesesinin görülmesi
8. hafta  Ultrason : Gebelik kesesi içinde bebeğin görülmesi
10. hafta  Ultrason : Bebeğin kalp atışlarının görülmesi
12 – 14. hafta  Down Sendromu taraması

Ayrıntlı ultrason : Ense kalınlığı ölçümü, yüz yapısı ve burun kemiği görüntülenmesi
Kan Testi : İkili tarama testi
Serbest ß-HCG : Beta Human Chorionic Gonadotropin
PAPP-A : Pregnancy-Associated Plasma Protein-A
CVS : Chorion Villus Sampling   Plasenta’dan numune alınması (gerekli ise.)
Tarama testleri sonuçlarına göre, 35 yaş üzeri gebelik, daha önce anomalili bebek doğumu, ailede bilinen bir genetik hastalık var ise…
16. hafta Kan Testi : Üçlü Tarama Testi

AFP : Alfa-feto-protein
ß-HCG : Beta Human Chorionic Gonadotropin
Serbest Estriol (E3)

16 – 2 Devamını Oku →

Gebelik oluşmama nedenleri

Gebelik oluşmama nedenleri
Erkekte Sperm Üretimi ve Sperm ile İlgili Sorunlar
Erkek den kaynaklanan gebelik oluşmaması sorununda en sık görülen sorun sperm üretimi veya üretilen spermin iletimi ile ilgili problemlerdir. Oligospermi yani sperm sayısının düşük olması ve azospermi yani hiç sperm olmaması, doğumsal hastalıklara bağlı olabileceği gibi, varikosel, vazektomi yani erkekte aile planlaması amacıyla vaz deferens adlı kanalın bağlanması sonrasında, fıtık ya da bazı karın ameliyatlarında vaz deferensin istenmeden kesilmesi sonrasında da ortaya çıkabilir.

Erkeğin çok fazla sigara ve alkol tüketmesi de başka mühim nedenlerdir. Erken boşalma veya ereksiyon ( peniste sertleşmeme ) sorunları da üretilen spermin kadına ulaşmasını engelleyerek gebelik için engel neden olabilir. Ayrıca seyrek cinsel ilişki de gebelik oluşmama nedeni olmasa da geç gebe kalma nedeni olabilmektedir.
Oosit, Yani Yumurta Hücresi Üretimi İle İlgili Sorunlar
Kadında en sık görülen neden, ovulasyon yani kadında döllen Devamını Oku →

Hamile Kalmak İçin

Cinsel ilişki sırasında erkeğin cinsel organı (penis), vajenin içinde gidip gelir. Bu hareket sonucunda erkek orgazmı ile birlikte erkek üreme hücreleri olan spermler vajenin içine boşalırlar. Bunlar daha sonra sırasıyla rahimağzı ve rahim içi boşluğundan geçerek rahimin her iki yanına doğru açılan ve uzayan tüplere doğru hareket ederler. Eğer o sırada kadın yumurtlamış ise, sperm ve yumurta tübün içinde buluşur. Bu buluşma sırasında sperm yumurtanın içine girerek onu döller. Döllenen bu yumurtaya embriyo adı verilir. Birkaç gün içersinde bu embryo tüpten geri giderek rahimiçi boşluğa düşer ve orada rahim duvarının boşluğa bakan iç kısmına tutunur. Daha sonra da giderek büyüyerek fetüs adı verilen rahim içindeki bebeğe dönüşür.

Yumurtlama 28 günlük adet dönemlerinde adetin 1. gününden sayarak 14. gün, 30 günlük adet dönemlerinde ise 16. gün civarında olur. Ancak hem yumurta hem de sperm 1-2 gün yaşayabildiklerinden ve yumurtlama bazen 1-2 gün erken veya geç olabileceğinden 28 günlük adetlerde 10. ve 18. günler arası, 30 günlük adet http://www.hamilemiyim.net dönemlerinde ise 12. ve 20. gün arası cinsel ilişki kurulursa hamilelik şansı yüksektir.

Gecikmeli Adet

Gecikmeli adet görme, adet döngülerinin otuz günden daha uzun sürmesidir.
Genelde 17 – 27 yaş aralığındaki kadınların adet kanamalarında zaman zaman bu  gecikmeler görülebilir.  Düzenli bir cinsellik yaşayan ve herhangi bir hamilelik korunma yöntemi kullanmayan bayanlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en muhtemel nedeni gebeliktir. Adet gecikmelerinde ilk yapılması gereken gebelik testi uygulamaktır.

Diğer olası neden ise herhangi bir şekilde o adet döngüsünde yumurtlama olmamasıdır. Düzenli adet kanaması gören bir kadında beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan gecikmenin nedeni stres, mevsimsel değişiklikler, mekan değişiklikleri olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki senede 1 kez adet kanaması gecikmesi olması çok olağandışı bir durum değildir. Ancak adet kanaması gecikmesi senede bir kezden daha sık oluyorsa, yani kadın seyrek adet kanaması görüyorsa veya uzun süreli kanama göremiyorsa hormonal tetkik yapılarak durumu Devamını Oku →

Hamile Kalma Zamanı

Gebe kalmada zamanlama çok önemlidir. Spermler iki veya üç gün canlı kalabilirler. Fakat yumurta hücresi yalnızca 12-24 saat canlı kalır. Bu yüzden gebe kalabilme şansını artırmak için yumurtlama döneminde birden fazla sayıda cinsel ilişkiye girmek önemlidir. Cinsel ilişkiye, tahmin edilen yumurtlama döneminden bir-iki gün önce ve yumurtlama gününde girmek iyi fikir olabilir. Bu şekilde yumurtayı, yumurtalıklardan bırakıldığında yumurtalık kanallarında onu döllemek için bekleyen pek çok sperm bulunacaktır. Yumurtlama zamanını tam olarak belirlemek çok mümkün değildir. Bu biraz da adet düzenine bağlı bir durumdur.
Bilinenin aksine iki adet kanamasının ortasında değil, adet kanamasından önceki 14. güne denk gelir. Eğer 28 günde bir adet görüyorsanız, o zaman iki adet kanamasının ortasında olacaktır. Ama 35 günde bir adet kanamanız oluyorsa yumurtlama zamanınız 17. günde değil, 21. günde olacaktır. Kadınlar yumurtlama zamanlarını fark edebilirler. Ancak bazı kadınlar hiçbir değişikliği hissede Devamını Oku →

Hamilelik İçin En İdeal Yaş

Doğurganlık İlerleyen Yaşlarda Azalıyor
Kadınlarda adet kanamaların başlaması ile beraber doğurganlık da başlamış olarak kabul edilebilir. Bununla beraber gerek fizyolojik, gerekse psikolojik olarak olgunluk çağına erişmesi toplumdan topluma değişmekle beraber 18 -20 yaşı bulabilir. Bu yaşlardan itibaren hem fizyolojik hem de patolojik nedenlerden ötürü doğurganlık oranının azalabileceği bir gerçektir. Örneğin gelişebilecek genital bir enfeksiyon nedeni ile kanallar tıkanabilir.
Anne Olma Yaşında Altın Standart
Şimdiye kadar yapılan hiçbir çalışma ideal gebelik yaşını ortaya koymak için yeterli kanıt ortaya koyamamakla beraber en azından istatiksel olarak 20 – 29 yaş arası en güvenli olarak kabul edilebilir. 1958 yılında toplanan uluslararası bir komite 35 yaş sonrası gebeliklerin riskli olarak kabul edilmesini bildirmesinden sonra bu yaş sınırı ‘altın standart’ olarak kabul edilmiştir.

Son yıllarda, toplumlar arası büyük far Devamını Oku →

Jinekolojik Muayene

Jinekolojik muayene genelde rahatsızlık duymanıza ve stres yaşamanıza neden olan tatsız bir durumdur. Her kadın jinekolojik muayene masasına yatarken gerginlik duyar ve bu normal bir histir. “Muayene olmasam olmaz mı?”, “Başka bir şekilde muayene masası yok mu?” gibi  sık sorulan sorular muayenenin verdiği rahatsızlık hissini anlatır niteliktedir. Eğer doktorunuzla aranızda güven ve rahatlık oluşmuşsa muayenenin vereceği rahatsızlık azalır. Bu yüzden muayeneden önce doktorunuzla kesinlikle yeterince ve açık şekilde görüşün ve endişelerinizi anlatın, sizi rahatlatacaktır.
Kadınlar hayatlarının belli döneminde ya bir şikayetleri olduğu için ya da yıllık rutin muayenelerini  yaptırmak   için   kesinlikle bir jinekologa başvururlar.  Bu   muayene kadınlarda korku ve endişe uyandır. İlk kez jinekologa başvuran kadınlar için bu muayene   korkusu daha da büyüktür. Bu yüzden pek çok kadın yıllık olağan muayenelerine gitmeye yebilir ve pek çok kadın da şikayetleri olmasına ka Devamını Oku →