Çene Estetiği

Çene Estetiği Ve Ortognatik Cerrahi
Kişide alt ya da üst çenenin birbirinden orantısız şekilde kısa ya da uzun olması genelde 14-15 yaşlarda ortaya çıkar. Kişi 20 li yaşlara geldiğinde artık çene gelişimini tamamlamış ve son şeklini almıştır. Bu durum genelde dişlerin üst üste basmaması ve alt çenenin ile üst çenenin orantısız şekilde önde veya arkada olması ile dikkat çeker. 18 yasında olan bir kişide çene gelişimini tamamlamasına karşın hala çene bozukluğu yok olmamış ise ameliyat ile çenenin düzeltilmesi gerekir. Estetik çene ameliyatı 1 ila 2 saat arasında sürer ve umumi anestezi ile yapılır. Estetik çene ameliyatı öncesinde dişlerinizi aparey takılması gerekebilir.
Çene estetiği hakkında bütün merak edilenler
Ortognatik cerrahi tam olarak nedir?
Diş dizilimlerindeki arıza sebebiyle ısırma ve çiğneme sorunu olan kişilerin çenelerine yönelik işlemle bu bozukluğun yok edilmesi işlemidir.
Diş dizilimindeki bozukluk sebebiyle ameliyat olunması şart mıdır?
Hayır. Diş dizilimi bozuk olan birçok insan vardır. Bu kişiler dişlerine tel taktırarak sorundan kurtulmaya çalışırlar ancak tam olarak sonuca ulaşılmaz ve ameliyat gerekli hale gelir.
Çeneye yönelik ne gibi ameliyatlar yapılabilir?
Bazen alt çenede bazen üst çenede bazen de her iki çenede birden gelişim bozukluğu görülebilir. Bir çene başka çeneden ileride ya da geride olabilir. Bazen de üst çenede gülümserken dişler ve diş etleri görülecek kadar bir sekil bozukluğu olabilir. Kişideki çene sekil bozukluğuna göre çene ileri alınabilir, geriye alınabilir, yükseklikleri dengelenebilir.
Ameliyat öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?
Çene ameliyatı öncesi plastik cerrah, diş dizilimi alanında uzmanlaşmış bir diş hekimi ile beraber çalışır. Hangi çeneye, ne tür bir işlem yapılması gerektiğini belirlemek için gerekli tetkikler yapılır. Akabinde ortodonti uzmanı, dişlere tel takılır ve ameliyat öncesi hazırlıkları yapılmış olur. Bu durum bir kaç ay sürecek bir bekleme dönemidir.
Estetik çene ameliyatında neler yapılır?

Estetik çene ameliyatında üst ya da alt çene kemiği müsait kısımlardan kırılır. Ortadonti uzmanı tarafından hazırlanan kalıpla dişlerin olması gereken ideal konumlarına yani çeneye yeni şekli verilir. Ulaşılan sekli korumak için, kemik müsait yerlerden plak ve vidalarla sabitlenir.
Ameliyat sonrası dönem nasıl geçer?
Estetik çene ameliyatından sonra, çeneye verilen yeni şekli sabitlemek amacıyla iyileşinceye kadar alt ve üst dişler birbirine tutturulur. Bu süre zarfında sadece sıvı gıdayla beslenilir. Estetik çene ameliyatında atılan dikişler kendiliğinden eriyebilen dikişler olduğu için, dikişleri aldırma derdi olmaz. Ameliyattan sonra şişlikler olacaktır, ancak bu normal bir süreçtir ve birkaç gün içinde yok olur. İleriki dönemlerde de ortodonti tedavisi bir süre daha devam eder. www.kadinlarsitesi.com
Diş diziliminde bozukluk olmaksızın çene şekline yönelik ameliyat yapılamaz mı?
Tabii ki yapılabilir. En çok başvurulan çene ameliyatları çene ucunu şekillendirmek için yapılanlardır. Ayrıca alt çenesi çok belirgin ya da köşeli olan bireylere çene kemiğinin törpülenmesi ile daha yuvarlak hatlara sahip olan bir çene ortaya çıkarılabilir. Bunun yanında alt çene kemiği dar ve içe doğru ise çene kısmına bazı dolgu maddelerle konulur ve yepyeni bir çene ortaya çıkar.
Çene ucuna yönelik ne gibi işlemler yapılabilir?
İhtiyaca göre çene ucuna birçok işlem yapılabilir. Çene ucu geri çekilebilir, ileri itilebilir, yükseltilebilir, alçaltılabilir. Bazı durumlarda çene ucu eğri bir halde olabilir. Çenedeki bu eğrilik, çeneyi kırmadan dolgu maddeleri ile sekil verilebilir.
Yüz kemiklerine yönelik başka ne gibi estetik müdahaleler yapılabilir?
Bazı kişilerde elmacık kemikleri çok az gelişmiştir bu sebeple yanakları çökük olur. Bu durumu düzeltmek için, kişinin kendi dokularından bir destek yapı alınarak çökük bölgeye konulabilir ya da dolgu maddeleri kullanılabilir. Estetik ameliyatlarla ilgili her türlü sorunuzu şu adresten sorabilirsiniz.

1 Yorum

  1. alt çenem önden 1cm daha ileride rahatsız edici ve zorluklarıda var ameliyet olmadan tedavisi olurmu tel takarak ve ameliyat olursak nekadara olur sigorta karşılarmı yardımcı olursanız sevinirim.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir